Wybór fotografa ślubnego – czym się kierować ?

Setki par, podobnie jak Wy, codziennie podejmuje się wyzwania znalezienia idealnego fotografa na ślub. Takiego, który spełni marzenia o magicznych zdjęciach do pamiątkowego albumu. To bardzo ważne zadanie. W jego (lub jej) towarzystwie spędzicie przecież wiele godzin podczas tego emocjonującego dnia. Warto więc zdecydować świadomie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego, teraz gdy jest ich na pęczki? Co tak naprawdę się liczy we współpracy? Zebrałem swoje przemyślenia i dzielę się nimi z Wami tutaj.

Dlaczego wybór fotografa ślubnego jest tak ważny?

Z jednego, ale kluczowego powodu. To jemu powierzycie udokumentowanie przełomowego dnia z Waszego życia. Chwil, które już przecież się nie powtórzą. To on będzie odpowiedzialny za wspomnienia, które podczas oglądania zdjęć sprawią, że serca zabiją Wam szybciej. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to właśnie poszukiwania fotografa ślubnego znajdują się w absolutnej czołówce zadań do zrealizowania podczas planowania uroczystości i wesela. I najczęściej pochłaniają najwięcej czasu…

O czym pamiętać szukając fotografa na ślub?

Przy wyborze fotografa ślubnego liczą się przede wszystkim efekty. To oczywiste. Dlatego właśnie przeglądacie galerie na stronach internetowych, portfolio, profile w mediach społecznościowych i wpisy na blogach… Jest jednak szereg dodatkowych czynników, które także warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań fotografa na ślub. Zanim wybierzecie osobę, która będzie towarzyszyć Wam w przygotowaniach, ceremonii i hucznej zabawie, czyli krótko pisząc: przez cały dzień i noc, upewnijcie się, że:

  • estetyka zdjęć jest Wam bliska,
  • kadry składające się na reportaż ślubny są różnorodne i opowiadają spójne historie,
  • fotografie przedstawione w portfolio nie pochodzą ze stylizowanych sesji,
  • fotograf dobrze rozumie Wasze potrzeby,
  • czujecie się swobodnie w jego towarzystwie,
  • możecie liczyć na wsparcie i podpowiedzi,
  • zakres usług odpowiada Waszym oczekiwaniom,
  • fotograf gwarantuje przejrzyste zasady współpracy i umowę.

Osobiście uważam, że weryfikacja portfolio jest punktem wyjścia w tym całym castingu na fotografa  ślubnego. Nie bójcie się zadawać pytań i poprosić o przykłady kompletnych reportaży ślubnych zrealizowanych do tej pory, lecz niekoniecznie publikowanych na blogu.

No i oczywiście zapoznajcie się też z opiniami, które w Internecie zostawili dotychczasowi klienci. Najczęściej są kopalnią wiedzy o fotografie i sposobie jego pracy z drugiej perspektywy. Dzięki nim rozeznacie się w sytuacji i zyskacie pewność, czy właśnie na takiej osobie Wam zależy. Gdzie szukać opinii o fotografie ślubnym? Zajrzyjcie na profile społecznościowe (Fan Page, Instagram), stronę www i do firmowej wizytówki na wyszukiwarce Google.

Czy doświadczenie ma znaczenie?

Ma, ale nie stawiałbym go na pierwszym miejscu. Ponieważ ono wcale nie jest równoznaczne z umiejętnościami. I myślę też sobie, że nie ma co tu uogólniać i dyskryminować kogokolwiek ze względu na wiek, lata pracy czy jakiekolwiek inne kryteria. Emocjonujący reportaż może zrealizować fotograf z wieloletnim stażem, który kocha to, co robi. I robi to fantastycznie. Świetne zdjęcia może też wykonać osoba zafascynowana fotografią ślubną, która stosunkowo niedawno rozpoczęła przygodę z tym zawodem. Będę powtarzał: przede wszystkim liczą się efekty!

Nie ma co jednak ukrywać: na korzyść osoby z doświadczeniem przemawia to, że doskonale wie: co, kiedy, gdzie się wydarzy (lub może wydarzyć). Przez cały czas trzyma rękę na spuście migawki. Dzięki temu jest przygotowana na wszystko i bezbłędnie odnajduje się w każdej sytuacji.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ŚLUBNYCH !

 

Co z tą ceną za reportaż ślubny?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że organizacja wymarzonego ślubu i wesela z klasą wymaga sporych nakładów finansowych. Część par do przygotowań (czy też niektórych zadań) podchodzi budżetowo. I bardzo dobrze, ponieważ są takie rzeczy, za które wcale nie trzeba przepłacać, a nawet można z nich zrezygnować. Natomiast usługa fotografii ślubnej do tej kategorii zdecydowanie nie należy.

Zdjęcia to inwestycja. I właśnie tak warto o nich myśleć. Reportaż ślubny, który otrzymacie od fotografa, będzie kwintesencją Wasze historii miłosnej. Pozwoli Wam cofnąć się w czasie i przeżyć kolejne wzruszające chwile jeszcze raz. Będzie rodzinną pamiątką dla przyszłych pokoleń. A to jest po prostu bezcenne.

Jest jedno ALE, jeśli chodzi o cennik usług fotografa ślubnego.

Wiem, że pary mają bardzo różne potrzeby w zakresie reportażu ślubnego. Zaczynając od liczby zdjęć w albumie, a kończąc na zagranicznych sesjach plenerowych organizowanych w innym terminie. I jest to całkiem normalne. Chcę jednak zwrócić Waszą uwagę, byście zawsze sprawdzali, co konkretnie zawiera się w ofercie podstawowej, a co jest dodatkowo płatne. Bo uwaga: atrakcyjna (niska) cena wyjściowa pakietu ślubnego finalnie może okazać dużo wyższa po uwzględnieniu opcji, które będą ważne z Waszej perspektywy.

Ja na ten przykład wychodzę z założenia, że oferta ma być klarowna i jasna. Pakiety, które przygotowałem, różnią się zawartością i ceną. Co więcej, jeśli narzeczeni mają takie życzenie, zawsze jestem otwarty na indywidualne modyfikacje. Wszystko po to, by reportaż ślubny zawierał wszystko to, czego przyszła młoda para rzeczywiście oczekuje.

Fotograf ślubny ze Śląska gotowy do pracy!

Z tej strony Krystian, fotograf ślubny ze Śląska. Potrzebujecie informacji z pierwszej ręki na temat tego, jak wygląda współpraca przy sesji plenerowej lub reportażu? Chętnie odpowiem na pytania. Napiszcie do mnie niezobowiązująco (klik), a zrobię wszystko, by rozwiać Wasze wątpliwości i ułatwić podjęcie decyzji.

PRZECZYTAJ – 8 WSKAZÓWEK BY PIĘKNIE WYJŚĆ NA ZDJĘCIACH ŚLUBNYCH ! 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?