8 wskazówek, by pięknie wyjść na zdjęciach ślubnych.

Jako przyszłym nowożeńcom zależy Wam na doskonałych zdjęciach ślubnych. Takich, które z dumą pokarzecie najbliższym i do których sami chętnie będziecie wracać. Doskonale to rozumiem. Od ponad 14 lat współpracuję z narzeczonymi i młodymi parami przy sesjach plenerowych i reportażach ślubnych. Przegadaliśmy wspólnie setki godzin. Dzięki temu poznałem towarzyszące im wątpliwości i pytania. A teraz doświadczeniem dzielę się z tymi, którzy planują stanąć przed obiektywem po raz pierwszy. Po to, byście mogli jak najlepiej się przygotować, a później cieszyć z pamiątkowych kadrów.

Jak dobrze wyjść na zdjęciach ślubnych? – mini poradnik

Większość z nich dotyczy sesji poślubnych i plenerów (także tych wykonywanych w dniu wesela). Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: reportaż ślubny rządzi się całkiem innymi prawami. Jest dynamiczny i skupia się nie tylko na Was, ale także na gościach i rozmaitych detalach. Podczas uroczystości czy zabawy to spontaniczność i emocje grają pierwsze skrzypce. Choć oczywiście część rad z powodzeniem będziecie mogli wykorzystać także w trakcie przyjęcia.

I jeszcze jedna dygresja, zanim przejdziemy do sedna: z doświadczenia wiem, że kiedy nowożeńcy poddają się weselnemu szaleństwu, fotograf ślubny z aparatem w ręku w zasadzie przestaje mieć dla nich znaczenie. Ale spokojnie, tak powinno być, a my nie mamy nic przeciwko 🙂

No więc, co możecie zrobić, by dobrze wyjść na zdjęciach ślubnych?

  • Uwaga skupiona na sobie nawzajem– rozmawiajcie, uśmiechajcie się do siebie, patrzcie sobie prosto w oczy, przytulajcie się, obdarowujcie się pocałunkami. Tak po prostu dajcie się ponieść emocjom.

  • Prosta postawa – szybki sposób, by wysmuklić sylwetkę i dodać sobie pewności siebie.
  • Delikatny uśmiech– lekko rozchylone usta i uśmiech na ¾ możliwości na zdjęciach wygląda bardzo subtelnie i dodaje uroku.

  • Zgrabna figura– tu wcale nie chodzi o rozmiar!  Ale o to, by na zdjęciach prezentować się pięknie. Dlatego podczas sesji warto lekko oddzielać ręce od tułowia, by ich nie spłaszczyć. Sposób na podkreśloną talię? Wystarczy położyć na niej dłonie (kciuk do tyłu, palce z przodu i skierowane lekko w dół). Dodatkowy trik, by sylwetka prezentowała się atrakcyjnie, polega na tym, by stanąć bokiem i wysunąć jedną nogę lekko do przodu.

  • Samoświadomość – ważna sprawa! Jak wygląda twarz, kiedy się uśmiechacie, jak prezentuje się ciało w różnych pozycjach, w jaki sposób gestykulujecie – podczas sesji ślubnej to wszystko ma znaczenie. Dlatego warto spojrzeć w lustro i przekonać się, jak się sprawy mają. Utrwalicie sobie pozy, w jakich wyglądacie atrakcyjnie i podobacie się sobie. Dzięki temu w trakcie pleneru ślubnego będziecie pewni siebie i swoich atutów, co naturalnie przełoży się na przepiękne kadry.
  • Głowa do góry! – mnóstwo osób zmaga się z nawykiem opuszczania głowy i w efekcie z produkcją „drugiego podbródka”. Paradoksalnie nie jest on przez nikogo pożądany i bądźmy szczerzy: nikomu nie jest z nim do twarzy. Na szczęście można się go łatwo pozbyć. Wystarczy trzymać prostą postawę, wyciągnąć szyję do góry i pochylić się lekko do przodu.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ŚLUBNYCH !

  • Spojrzenie w dobrym kierunku – kierujcie wzrok na siebie lub w tę samą stronę, jeśli patrzycie w dal. Z kolei przy kadrach „na wprost” spoglądajcie nieco ponad aparat. Unikajcie spojrzeń w sam środek obiektywu i bezpośrednio na fotografa.
  • Naturalność, nie perfekcja– obserwuję, że kobiety (zdecydowanie bardziej niż mężczyźni), chcą non stop kontrolować swój wygląd. W efekcie podczas sesji plenerowych cały czas z tyłu głowy wirują im myśli: czy wiatr nie rozwiał włosów, czy ubranie dobrze leży, czy nic nie odstaje, czy szminka się nie wytarła, czy się nie rozmazałam… Taki nawyk generuje niepotrzebny stres i widać to później na zdjęciach. Dlatego polecam, by po prostu odpuścić i zaufać fotografowi. Doskonale widzimy, kiedy coś jest nie tak. I gwarantuję, że zawsze reagujemy. Przecież nam też zależy na rewelacyjnych ujęciach.

Czy wybór fotografa ślubnego ma znaczenie?

Oczywiście! Dobry fotograf ślubny wie, że naturalność na zdjęciach tworzy spektakularny efekt. Wie, też co i kiedy powiedzieć, żeby rozluźnić atmosferę. Jest elastyczny i cierpliwy, bo doskonale zdaje sobie sprawę, że najpiękniejsze kadry powstają w najmniej spodziewanych momentach. Dlatego bohaterom moich sesji plenerowych służę wsparciem, lecz niczego nie narzucam. Dzielę się radami i spostrzeżeniami, jeśli wymaga tego sytuacja. Pamiątkowe ujęcia mają przecież oddawać Wasze osobowości, towarzyszące Wam uczucia i emocje, prawda?

ZOBACZ OFERTĘ FOTOGRAFII ŚLUBNEJ !

PS

Większość młodych par nie ma doświadczenia w realizacji sesji plenerowych. Nie jesteście w tym osamotnieni. Oszałamiające zdjęcia ślubne to nie jest też kwestia fotogeniczności, a dobrych relacji, atmosfery i zrozumienia. Dlatego ZAWSZE warto pytać, radzić się i rozmawiać. A już w ogóle będzie idealnie, jeśli potraktujecie spotkanie z fotografem ślubnym jak nowe, ciekawe doświadczenie i kolejną wspólną przygodę.

PPS

Jeśli poszukujecie fotografa ślubnego ze Śląska lub Małopolski, chcecie dowiedzieć się więcej np. o realizacji sesji plenerowej na Jurze, sesji ślubnej w Tatrach lub reportażu ślubnym, piszcie śmiało. Jestem fotografem weselnym z Zawiercia, więc region znam jak własną kieszeń. Na wszystkie Wasze pytania odpowiem najlepiej, jak potrafię.

PRZECZYTAJ 9 PORAD JAK NIE ZEPSUĆ SOBIE ŚLUBU I WESELA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?